Na europejskiej szachownicy ciągle gorąco. Rolnicy kolejnych krajów dołączają.

Rolnicy z całej Europy kontynuowali we wtorek( 30.01.24) protesty przeciwko Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) Unii Europejskiej oraz przepisom dotyczącym ochrony środowiska.

Rolnicy niosący włoskie flagi i transparenty zablokowali autostrady swoimi traktorami w licznych miejscach w środkowych i północnych Włoszech oraz na Sardynii, jak donosi publiczna stacja Rai News.

W Belgii nadawca publiczny VRT poinformował, że rolnicy zablokowali drogi i spowodowali znaczne zakłócenia ruchu wokół północnego portowego miasta Antwerpia i innych miejsc.

VRT podaje dalej, że rolnicy zapowiedzieli kontynuację zakłócania ruchu przez cały tydzień, aby przesłać sygnał przed specjalnym posiedzeniem Rady Europejskiej w czwartek, podczas którego omawiane będą zmiany w długoterminowym budżecie unii na lata 2021-2027.

Ponadto hiszpański portal informacyjny La Razon ujawnił, że główne związki rolnicze, w tym ASAJA, COAG i UPA, zgodziły się wznowić protesty, domagając się „uczciwych cen produktów rolnych, surowszej kontroli importu i mniej biurokracji”.

W związku z tym państwowa, włoska agencja informacyjna ANSA podała, że Komisja Europejska przedstawi w czwartek propozycję nowej derogacji (uchylenia części) od przepisów UE, mającej na celu umożliwienie rolnikom, którzy utrzymują minimalne kwoty ziemi odłogowej, uzyskanie dostępu do pomocy z ramienia Wspólnej Polityki Rolnej.

Może Ci się również spodobać: