25 lutego: Jesteśmy z protestem rolników w Świecku.

W dniu 25 lutego 2024 roku, na autostradzie A2 przy przejściu granicznym w Świecku, odbył się znaczący protest rolników. Protest był odpowiedzią na szereg problemów, z którymi borykają się rolnicy, w tym napływ towarów rolnych z Ukrainy, politykę zielonego ładu, wycofanie substancji chemicznych i ekoterror. Organizatorzy zaplanowali protest na blisko miesiąc, do 20 marca, z możliwością stałej obecności ciągników rolniczych na miejscu protestu, chyba że zdecydują o wstrzymaniu blokady​​.

Wyjazd i wjazd do Niemiec na trasie został całkowicie zablokowany. W związku z utrudnieniami, zarówno pojazdy ciężarowe, jak i osobowe były kierowane na trasy alternatywne.

Niezwykle istotnym aspektem protestu było symboliczne zjednoczenie się rolników europejskich. Zespół EunitedAgri przyjechał prosto z granicy wschodniej, by na przejściu granicznym spotkać się z kolegami rolnikami z Niemiec. To pokazuje, że problematyka, z którą zmierzyli się rolnicy, wykracza poza granice poszczególnych krajów i dotyka szerokiego spektrum osób zaangażowanych w sektor rolny na terenie całej Europy.

Może Ci się również spodobać: