protesty-francja-obornik

Francja. Protesty rolników. Obrzucili urzędy obornikiem

W listopadzie i grudniu 2023 r. francuscy rolnicy wyszli na ulice miast protestując przeciwko polityce rolnej Emmanuela. Jednym z powodów, dla którego rolnicy postanowili zaprotestować był import mięsa produkowanego wg innych gorszych standardów spoza krajów Unii Europejskiej. Francuscy rolnicy sprzeciwiają się taniej konkurencji, która doprowadza ich produkcję rolną do nieopłacalności, a w konsekwencji do bankructwa. Rolnicy sprzeciwiali się także wyższym opłatom za zanieczyszczenia , wyższemu podatkowi od oleju napędowego oraz ugorowaniu 4% gruntów rolnych. Dodatkowym pretekstem do wyjścia na ulice był brak wypłat pieniędzy w ramach wsparcia z UE dla gospodarstw rolnych. Brak systemowego wsparcia dla rolników od państwa, starzenie się społeczności rolniczej i brak następców to kolejne  problemy, które trapią francuskich farmerów.

Obornik pod McDonaldem i urzędami

Protesty rolnicze przybrały niekiedy bardzo widowiskowe formy, kiedy z rozrzutnika na pełnych obrotach leciała gnojówka wprost na fasady urzędniczych budynków. Manifestacje odbywały się również pod sieciowymi budynkami McDonalda i Burger Kinga, gdzie wyrzucono obornik, opony i śmieci.

Akcja była protestem przeciwko sprowadzaniu przez obie sieci wołowiny spoza Francji.

Rolnicy protestowali nie tylko w taki sposób. W wielu miejscowościach poodkręcano znaki drogowe i przekręcono je górą w dół, na znak, że francuskie rolnictwo staje na głowie.

Do kolejnych protestów doszło w Bretanii, gdzie pod siedzibą Urzędu Wojewódzkiego, porozrzucano ścinki dokumentów administracyjnych oraz słomy.

Rolnicy w ten sposób wyrazili swoją niezgodę na narzucanie przez brukselskich urzędników przepisów wyniszczających rolnictwo oraz ogromny napływ produktów rolnych z zagranicy.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl, X

Może Ci się również spodobać: